Jak wygląda praca adwokata?

Szanowany zawód

Wiele osób marzy o zostaniu adwokatem. Zawód ten jest dość szanowany w każdym społeczeństwie, jest także uznawany za dość prestiżowy. Młodzi ludzie, którzy marzą o karierze adwokata na pewno zastanawiają się, w jaki sposób można zostać takim specjalistą. Zawód adwokata kojarzy się nie tylko z prestiżem ale również z wysokimi zarobkami.

Zawód adwokat

Żeby zostać adwokatem, przede wszystkim należy skończyć studia prawnicze. Studia prawnicze odbyć można na wielu uczelniach w całym kraju. Żeby dostać się na taki kierunek studiów, trzeba zdać odpowiednie przedmioty na maturze, które wymagane są przez daną uczelnie. Warto wiedzieć, że studia prawnicze mają wielu kandydatów, stąd też przeciętne wyniki z egzaminu maturalnego mogą nie wystarczyć. Jedynie bardzo dobrze zdana matura gwarantuje otrzymanie indeksu na kierunku prawo.

Co po studiach?

Studia prawnicze nie należą do najłatwiejszych. Nie każdy się na nie dostanie i też nie każdy je skończy. Studia tego typu są dla ludzi, którzy są mocno zdyscyplinowani. Studenci muszą opanować sporą ilość materiału oraz być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Jednak samo skończenie studiów nie uczyni nikogo adwokatem. Kolejnym krokiem będzie odbycie tak zwanej aplikacji. Student po zakończeniu nauki na kierunku prawo, ma do wyboru kilka opcji. Może zostać radcą prawnym, sędzią, notariuszem, prokuratorem, komornikiem lub adwokatem. Aplikacja adwokacka trwa trzy lata i jest ona pewnego rodzaju praktyką zawodową dla studentów prawa, którzy chcą w przyszłości otrzymać uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata. Po zakończeniu aplikacji, w celu uzyskania uprawnień, należy zdać egzamin adwokacki.

Perspektywy pracy?

Jak widzimy droga do zostania adwokatem jest dość długa. Musi to zająć nieco więcej czasu niż tylko pięć lat studiów. Jednak jak wygląda sytuacja osób, które zakończyły studia? Generalnie w Polsce jakiś czas temu przybyło dość dużo nowych uczelni, które uczą zawodu prawnika. Ponadto liczba studentów także się zwiększyła. Dzięki temu co roku coraz więcej osób kończy uczelnie z dyplomem prawnika. To oczywiście nie wróży łatwego dostania się na aplikację oraz znalezienia pracy w przyszłości. Osoby, którym uda się znaleźć po studiach kancelarię, w której mogą odbyć aplikację, są na dobrej drodze do zostania adwokatem. Jednak ważne jest, żeby trafić do takiej kancelarii, w której można się będzie czegoś nauczyć. Niestety nie każdy będzie miał tyle szczęścia. Gdy już dana osoba zakończy aplikację i zda egzamin, to wtedy sytuacja może się zmienić. Ścieżka kariery adwokackiej będzie wtedy łatwiej dostępna.

Zarobki w zawodzie

Po zakończeniu studiów, jeżeli osoba chętna do zostania adwokatem znajdzie kancelarię, w której może odbyć aplikację, nie będzie zarabiać zbyt wiele. Praktykę w zawodzie bardzo dobrze jest rozpocząć jeszcze w czasie studiów. Jednak wtedy studenci pracują za darmo albo za niewielkie stawki. Na aplikacji również nie jest kolorowo. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie ta aplikacja się odbywa. Można trafić do miejsca, gdzie zarobki rzędu 2000 złotych będą trudne do osiągnięcia, jednak są także firmy, głównie międzynarodowe korporacje, które aplikantom mogą płacić nieco więcej. Natomiast osoby, które już zakończyły aplikację i zdały egzamin, mogą liczyć na nieco wyższe zarobki. Oczywiście ich zarobki będą zależne od miejsca zatrudnienia, jednak zarabianie 5 – 10 tysięcy złotych nie jest rzadkością w zawodzie adwokata. Największe możliwości daje oczywiście otworzenie własnej kancelarii adwokackiej. Jeżeli znajdą się odpowiedni klienci, którzy będą zadowoleni z usług, to zarobki mogą być naprawdę spore.

Jak wygląda dzień pracy adwokata?

Przede wszystkim adwokat pracuje z dokumentami różnego rodzaju. Ponadto nieodłącznym elementem jego codziennej pracy jest kontakt z ludźmi. Dlatego też adwokaci muszą posiadać rozwinięte umiejętności miękkie. Adwokat musi także być na bieżąco z szybko zmieniającymi się przepisami prawnymi. Na pewno praca adwokata nie wygląda tak bajkowo jak to widać na wielu filmach, czy też w książkach. Jest to praca trudna i wymagająca, jednak na pewno wielu osobom się podoba.